Otwarcie stacji CNG na zajezdni PKS w Rzeszowie.
12 stycznia 2023

Stacja tankowania sprężonym gazem ziemnym CNG pojazdów powstała na stacji paliw PKS w Rzeszowie (Al. Wyzwolenia 6) i będzie służyła do tankowania autobusów gazowych. Dla PKS w Rzeszowie S.A. oznacza to możliwość wprowadzania do eksploatacji na liniach autobusowych ekologicznych autobusów gazowych oraz zapewnienie alternatywnego paliwa celem zwiększenia ciągłości świadczenia usług transportowych w sytuacjach ewentualnych kłopotów z dostawami ropy. Obecnie PKS w Rzeszowie posiada trzy nowe autobusy zasilane gazem ziemnym.
Stacja powstała we współpracy PKS-u w Rzeszowie z Polską Spółką Gazownictwa oraz PGNiG. Inwestorem stacji CNG o wartości pond 2 mln zł jest Polska Spółka Gazownictwa. PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. jest Operatorem stacji CNG. PKS w Rzeszowie świadczy usługę handlową i eksploatacyjną stacji oraz jest odbiorcą gazu dla potrzeb własnego taboru autobusowego.
Stacja tankowania jest ogólnodostępna i przeznaczona do tankowania wszystkich pojazdów CNG, jednak głównie dystrybucja nastawiona jest na tankowanie dużych pojazdów typu autobusy. Źródłem paliwa gazu ziemnego jest istniejąca sieć gazowa średniego ciśnienia. Wydajność stacji wynosi 300 m3/h, co oznacza, że w ciągu godziny można zatankować pojazd w ilości 300 m3 gazu. Jednocześnie można tankować dwa pojazdy. Pracownicy stacji są odpowiednio wyszkoleni z obsługi urządzeń wysokociśnieniowych. Stacja jest w pełni bezpieczna, posiada wyposażenie przeciwpożarowe, detektory gazu oraz automatyczne zawory gazowe.
Atrakcyjna oferta reklamy na naszych autobusach

© 2024  |  PKS w Rzeszowie S.A.

35-959 Rzeszów, al. Wyzwolenia 6
+48 17 8632192  |  sekretariat@pks.rzeszow.pl

Projekt i realizacja MYKK